Azure Mobile Services JS Backend - Data

Azure Mobile Services yaratırken JS backend seçtik ve devam ediyoruz. Bu yazıda mobile uygulamadan Azure'a nasıl veri gönderilir ve bu veriler nasıl bir yapıda kayıt edilirden bahsedeceğim.

   

SQL veya daha farklı veritabanı yapıları bilen arkadaşlar lütfen bu yazıyı okumaya başlarken tüm bilgilerini unutsunlar çünkü hiç bir SQL veya benzer bir bilgiye ihtiyaç duymacağız.

   

Tablo Oluşturmak

   

İlk olarak daha önce yarattığımız mobile servisimizin içine giriyoruz ve yukarıdaki tab'lardan DATA sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada hiç tablomuz olmadığını söylüyor ve "Add a table"'a tıklayarak yeni bir tablo oluşturuyoruz. Bu tablo için karşımıza aşağıdaki popup çıkıyor.

   

Create a new table

   

Tablomuza bir isim veriyoruz ve ardından aşağıdaki ayarları değiştirmeden sağ altta bulunan butona basarak tablomuzu oluşturuyoruz. Peki bu ayarlar ne işe yarar? Gördüğünüz gibi 4 farklı permission (yetki) mevcut bunlar ile tablodu operation'lari kimin yapabileceğine karar veriyoruz bydefault tüm ayarlar "Anybody with the Application Key" olarak geliyor yani Mobile Service URL ve Key'ini bilen kişiler veya client'lar sadece bu işlemleri yapabilir. Eğer sadece URL'I bilen herkes bu işlemi yapsın isterseniz bunu değiştirmeniz mümkün. Buradaki tüm seçenekler aşağıda beliritilmiştir:

  1. Anybody with the Application Key: URL ve Key'leri bilen tüm client'lar işlem yapabilir.
  2. Only Authenticated Users: Sadece Mobile Service aracılığı ile login olmuş(twitter, google, facebook, ms account vb.) kullanıcılar işlem yapabilir. Bu işlem için URL, Key ve Login gereklidir.
  3. Only Scripts and Admins: Bu seçenek ile sadece server tarafında çalışan scriptler ve admin kullanıcılar işlem yapabilir.

   

Enable Soft Delete açıklamalı checkbox ile SoftDelete aktif olup olmayacağına karar veriyorz. (SoftDelete: datayı sildiğiniz aslında tablodan silinmez ancak ileriki sorgularda karşınıza çıkmaz böylece silinen dataları görebilme imkanına sahip olursunuz.)

   

Ben şimdi Kisiler adında bir tablo yaratacağım ve bu tablo içerisinde Adi, Soyadi, Yasi gibi bilgileri saklayacağım. Yukarıdaki pencereye Kisiler yazıp Ok'e basarak ilerleyebilirsiniz.

   

Kisiler Tablosu

   

Yukarıda gördüğünüz gibi tablo yaratıldı ve artık mobile services tarafındaki işlerimiz bitti. Daha fazla tablo oluşturmak isterseniz aşağı ortada bulunan + butonu ile yeni tablo yaratmanız mümkün.

   

Dikkat ederseniz tabloda hangi kolonların olacağını mobile services'a söylemedik.

   

Insert & Update & Read & Delete işlemleri için diğer yazıları okuyabilirsiniz.

   

   

   

Yorum ekle

Loading